Apple si ukrajuje provizi v AppStore, přilepší tak menším vývojářům

V minulém týdnu Apple oznámil nové snížení svojí provize v AppStore pro menší vývojáře. Tuto hodnotu snížil na 15% u vývojářů, u kterých nepřesáhl zisk 1 milion dolarů (zhruba 22 milionů korun). Vývojáři si však o tuto úlevu musí sami zažádat a neprobíhá tak automaticky. Klasická provize, kterou si Apple o všech vývojářů bral byla 30%. Platnost této nové provize pro menší vývojáře bude od 1 ledna příštího roku.

Apple tak v minulém týdnu oznámil pomocí tiskové zprávy spolu s reakcemi vývojářů, kteří byli touto novinkou mile potěšení. Apple také prohlásil, že tato změna postihne drtivou většinu vývojářů, kteří vydávají aplikace na AppStore. Díky menším provizím odváděným Applu tak zbyde více peněz menším studiím pro vývoj jejich aplikací. Také to pomůže menším vývojářům k rychlejšímu růstu.

iPhone AppStore
Snížením provizí chce Apple pomoci menším vývojářským studiím| Ilustrační foto: piqsels.com

Není to přitom tak dávno kdy internetem proběhla kauza vývojáře EpicGames, který se tvrdě postavil k vysokým provizím Applu. Ačkoli si takovéto procenta berou téměř všechny platformy pro online obsah, EpicGames se vysadil právě proti Applu. U své populární hry Fortnite obešel pomocí aktualizace platební bránu skrze Apple aby nemuseli platit právě tyto provize z transakcí na AppStoru. To následně vedlo k zablokování aplikace Fortnite z AppStoru a celá tato kauza v dnešní době ještě není soudně vyřešena. Není ani jasné, zda Apple snížením provizí reaguje právě na tuto kauzu. Toto snížení provizí se ovšem společností jako EpicGames stejně netýká, neboť mají daleko větší zisky.

Zdroj: macrumors.com

Sdílet