Apple ukazuje budoucnost Maců novým čipem M1

Apple letos už na třetí velké konferenci představil to nejzásadnější pro budoucí vývoj Maců. Jedná se o nový SoC čip s názvem M1, kterým Apple osadil hned 3 svá zařízení. Vychází z řady procesorů iPhonů a výkon mají zhruba 2x až 3x větší než Macy osazené procesory Intel.

Apple měl podle spekulací představit kompletní novou řadu všech MacBooků, ale to se nakonec vyplnilo jen z části. Na nejvýkonnější MacBook 16″ se nakonec nedostalo a s největší pravděpodobností na něj čeká ještě výkonnější čip než je M1. Šestnácti palcový model nakonec nahradil Mac mini, což je celkem logický krok jelikož tento model byl představen již jako testovací verze pro vývojáře i když pouze s procesorem A12Z.

Nový 13″ MacBook Pro stále používá několik let starý design. Zdroj: Apple.com

Skvělý výkon nového čipu M1.

Soc (System on Chip) je čip, který v sobě ukrývá většinu potřebných komponent, jako výpočetní jádra, grafická jádra, paměť a další. Díky tomu je razantně zvýšen výkon, protože data nemusí „cestovat“ po základní desce a vše je výborně optimalizováno. Díky tomu se taky razantně sníží spotřeba, a tedy i prodlouží výdrž přenosných zařízení.

Skvělý výkon v jediném čipu M1. Zdroj: Apple Keynote

Výdrž baterie nových MacBooků je totiž opravdu úžasná. Ta se v některých aspektech dokonce zdvojnásobila a je tedy až 18 hodin u MacBooků Air a neuvěřitelných 20 hodin u modelu Pro. Tato hodnota je konkrétně u sledování videa, a tak reálná spotřeba při každodenním používání bude mírně nižší. Avšak bude razantně vyšší než u modelů s procesory Intel. Vysoká energetická efektivita procesoru M1 je tak úžasná, že si MacBook Air, který je určen pro méně náročné uživatele, vystačí pouze s pasivním chlazením.

Cena a výbava

Nové MacBooky lze zakoupit za stejnou cenu jako jejich předchůdce, tedy 29 990 Kč za model Air a 38 990 Kč za Pro v základní výbavě. Jdou vybavit až 16GB paměti, kterou Apple neoznačuje jako operační, ale jako jednotnou paměť. Dále mohou být vybaveny až 2TB rychlým interním SSD diskem. Za tyto vylepšení si Apple, jak je u něj zvykem, nechá řádně zaplatit, a tak se nejvyšší konfigurace MacBooku Pro 13″ může vyšplhat až na bezmála 70 000 Kč. Mac mini na druhou stranu dokonce zlevnil, a jeho základní verze vyjde pouze na 21 990 Kč. Všechny nové modely jsou již v předprodeji a k dostání budou od 17. listopadu.

Zrdoj: Apple Event, November 2020