Nové čipy Apple M1 ukazují svou sílu v prvních testech

Nové čipy Apple M1, které jsou nyní k dostání v nových MacBoocích a v malém stolním Macu mini ukazují, jak výkonné doopravdy jsou. Ačkoli se jedná o základní, a tedy i nejlevnější modely v rychlostním testu jsou schopny překonat i mnohem dražší stroje.

Server MacRumors se pustil do srovnávacího testu asi nejzajímavějšího ze jmenovaných, MacBooku Pro 13″. Tento model konkrétně porovnává s jeho předchůdcem s procesorem od Intelu. O parametrech čipu M1 jsme se již zmiňovali v jednom z předchozích článků. Jak si tedy povede čip M1 oproti čtyřjádrovému procesoru Intel i5 se základní frekvencí 1,4GHz a grafikou Iris Plus 645.

Čistý design MacBooků, se kterými Apple pracuje již několik let. Zdroj

Brutální nárůst výkonu díky nové architektuře

SoC čip Apple M1 je postavený na architektuře ARM. Díky předchozím zkušenostem Applu s touto architekturou z iPhonů byli schopni výkon značně posunout kupředu. I když většina aplikací z předchozích Maců platformu stále není optimalizovaná, díky aplikaci Roseta je možno tyto aplikace spustit i na novém Macu s čipem M1. Některé aplikace dokonce běží na nových strojích rychleji i když nejsou optimalizované, což značí obrovský výkon.

Čísla mluví za vše

Apple M1 dosáhl v aplikaci GeekBench skóre 1722 na jedno jádro a 7535 na všechna jádra procesoru. Oproti Intelu s čísly 871 na jedno jádro a 3786 na více jader je to opravdu značný nárůst. Rychlost SSD disků se díky novému kontroléru také výrazně zvedla. Konkrétně z 1600MB/s na 2800MB/s u rychlosti zápisu a 1100MB/s na 2300MB/s u rychlosti čtení. Dále je vhodné zmínit i export videa, jelikož se jedná především o pracovní stroje. Exportování 10minutového videa v rozlišení 4K trvalo novému stroji 4 minuty a 53 sekund. Intelu stejné video trvalo 6 minut a 47 sekund.

Oficiální video serveru MacRumors, které porovnává tyto dva čipy ve výkonnostním testu.

Ačkoli je nejspíš nevhodné porovnávat novou architekturu čipů M1 s desátou generací Intel procesoru, jednalo se o zařízení ve stejné cenové relaci. Základní MacBook pro stojí v české republice 38990 Kč.

Zdroj: MacRumors.com

Sdílet