General Motors plánuje elektrickou budoucnost ve velkém

Americká firma General Motors pod kterou spadají automobilky jako Chevrolet, GMC a Cadillac plánuje velké investice do elektromobility. Na jejich konferenci mimo jiné oznámili také zrychlování výroby nových elektromobilů. Chystají se investovat desítky miliard dolarů v následujících letech.

General Motors se tímto krokem přizpůsobuje novému trendu bez lokáních emisí. Společnost oznámili investici až 27 miliard dolarů do roku 2025. Do tohoto roku také chce vypustit do světa až 30 nových elektromobilů, z nichž dvě třetiny budou dostupné v severní Americe. GM se chytá aktualizovat celé portfolio elektromobilů u všech svých automobilek.

Elektromobil GMC Hummer EV
První pohled na nový elektromobil GMC Hummer EV | Foto: GMC

General Motors nabírá na síle na poli elektromobility

V minulosti společnost oznámila, že představí 20 elektromobilů z nichž většina bude k dostání také v Číně kde se množství prodaných elektromobilů razantně zvedá kvůli striktním emisním normám. Dva modely elektromobilů už byly oznámeny. Jedná se o modely Cadillac Lyriq SUV, který má jít do produkce v roce 2022, a model GMC Hummer EV. Společnost však bývá často kritizována, že s elektrifikací svých modelů přichází příliš pozdě oproti jiným automobilkám.

Předváděcí model Cadillac
Předváděcí model nového Cadillac Lyriq SUV | Foto: Cadillac

Klimatická změna je skutečná a chceme být součástí jejího řešení tím, že všechny posadíme do elektrických vozidel.

Marry Barra | CEO General Motors

V prohlášení CEO General Motors také stálo, že se chystají na kompletní předělání jejich spalovací automobilů a jsou zaměření hlavně na růst elektromobilů. GM se také chystá na rapidní růst bateriového odvětví, softwaru, výrobu a další. Tímto prohlášením se tak snaží uklidnit nejistotu investorů, kteří začali pochybovat jestli náskok Tesly a ostatních automobilek není příliš velký.

Pomůže nová architektura baterií

General Motors zvyšuje svou konkurenceschopnost také novým typům bateriových článků. Jedná se o nové ulitium architektuře baterií, díky kterým by měl bát dojezd jejich elektromobilů až 700km v základní výbavě. Tato architektura baterií také podle GM stojí až o 60% méně než klasické litium ion baterie. GM se tak snaží dohnat, společnosti jako Tesla nebo Rivian, který nedávno zveřejnil ceny svých elektromobilů a je připraven k jejich výrobě.

Zdroj: theverge.com