Tesla staví první továrnu pouze na baterie

Tesla v Berlíně staví jako součástí nové GigaFactory továrnu, která bude přizpůsobena pouze na výrobu baterií. Podle slov Elona Muska vyprodukuje až 250GWh ročně, což je zhruba aktuální celosvětová produkce bateriových článků. V této továrně bude Tesla vyrábět články typu 4680, které představila na BatteryDay dříve v letošním roce.

Tesla aktuálně dokončuje svoji první linku na baterie v americkém Freemontu. Tesla celý postup nového typu bateriového článku navrhla sama pro maximální efektivitu. Tesla plánuje zavést tento nový typ produkční linky v továrnách v Číně, Texasu a Berlíně. Na základě rychlosti stavby vypadá, že první produkční linka schopná vyrábět vyroste v Berlíně. Na pozici obsluhy této linky už jsou nabírání noví zaměstnanci.

Tesla Berlín produkce baterií
Takto aktuálně vypadá rozestavěná továrna v Berlíně. | Foto: electrek

Elon Musk prohlásil, že budou největší producent baterií na světě s aktuální výrobní kapacitou 100GWh ročně. Časem se kapacita v této továrně může dostat přes 200GWh. Aktuální celosvětová produkce baterií je odhadována zhruba na 250GWh, ale se stoupající poptávku v následujících letech bude produkce razantně stoupat.

Baterie poptávka do roku 2030
Odhadovaný vývoj poptávky po bateriích do roku 2030. | Zdroj seekingalpha

Aby takovéto kapacity bylo možné dosáhnout, bude nutné doladit kompletní výrobní proces. Bude také zapotřebí upravit některé aktuální stroje, které vyrábí aktuální bateriové články. Jak Tesla oznámila na zářijové BatteryDay taková úprava výrobní linky dovolí vyrobit větší kapacity baterií s menším dopadem na životní prostředí při výrobě.

Tyto články dovolí daleko větší kapacity „battery packu“, které jsou osazeny ve vozech Tesla. Nedávno jsme vás informovali, že Tesla model 3 dostává větší kapacitu baterie. Avšak v tomto voze jsou stále osazeny články typu 18650. Díky novému typu baterií se však může tato kapacita, a tedy i dojezd razantně zvýšit. To bude užitečné hlavně u kamionu Semi nebo u kontroverzního Cybertrucku.

Zdroj: electrek.co