Spacex vyslala jednu raketu Falcon 9 již na sedmou misi

SpaceX stanovila nový rekord u své rakety Falcon 9. Při své poslední misi, kdy vypouštěla další várku satelitů starlink byla použita raketa Falcon9 již posedmé. Nový rekord byl stanoven v úterý 24.11 a raketa znovu přistála na mořské hladině. Je tak pravděpodobné, že tento první stupeň poletí znovu a rekord tak posune ještě dál.

Záznam poslední mise starlink, ve které byla použita raketa Falcon 9 již posedmé.

Raketa odstartovala z Mysu Canaveral v úterý v noci a obsahovala náklad dalších 60 satelitů Starlink. Poté první stupeň rakety Falcon 9 úspěšně přistál na mořskou hladinu na autonomní plošinu OCISLY. Tato plošina se nacházela v Atlantiku přes 600km od místa startu a dopraví raketu zpět na plošinu. Aerodynamické kryty nákladu byly rovněž použitě z předchozích misí a tentokrát se je opět podařilo vylovit z mořské hladiny. Byla to tak úspěšná již stá mise rakety Falcon9.

Rekordní rok pro Falcon9 i s počtem startů

Letos je to pro raketu Falcon 9 také rekordní rok s počtem startů. Tento již letošní 23 start překonal počet startů z roku 2018 kdy bylo vypuštěno 21 raket Falcon 9. Je pravděpodobné, že se toto číslo ještě posune, neboť jsou na letošní rok naplánovány ještě další starty této rakety. Je to zhruba měsíc, co SpaceX vydali krátké video, kde oslavují již 100 úspěšných startů jejich raket. Na toto video se můžete podívat níže.

Video, ve kterém SpaceX oslavuje 100 úspěšných startů jejich raket.

Nedávno jsme vás také informovali o dalším pozitivním milníku této ne tak staré soukromé vesmírné společnosti. Úspěšně totiž vynesla čtyřčlennou posádku k mezinárodní vesmírné stanici. Jednalo se již o druhý úspěšný start s lidskou posádkou, kdy v minulých měsících vynesla 2 kosmonauty rovněž k ISS. SpaceX se také chystá na další test svého prototypu rakety Spaceship s kódovým označením SN8.

Crew dragon SpaceX Falcon9
Pohled na loď crew dragon Společnosti SpaceX ve které byla dopravená posádka k ISS. | Foto: Nasa

Zdroje: theverge.com, space.com, elonx.cz