ESA se přihlásila k vyčistění vesmírného odpadu

ClearSpace-1 bude první mise určená k odstranění vesmírného odpadu z oběžné dráhy, její spuštění je plánováno na rok 2025. Mise běží pod vedením švýcarského startupu, aby pomohla vytvořit nový trh pro odstraňování vesmírného odpadu.

Za uplynulých deset let se počet vypuštěných satelitů zvýšil až desetkrát více než 600 satelitů za rok. Růst vesmírného odpadu představuje stále silnější hrozbu pro budoucí lety a bezpečnost. Ve vesmíru je dnes více než 23 000 objektů vytvořených člověkem, což může ohrozit fungování již zaběhlých satelitů nebo dokonce Mezinárodní stanici ISS. Tato mise stejně jako nedávný článek o sledování hladiny moří, může pomoct lidstvu a vesmírným projektům.

Je správná doba pro takovou misi

Luc Piguet

Na ministerské radě ESA Space19+, která se konala koncem listopadu ve španělské Seville, se ministři dohodli na uzavření smlouvy o poskytování služeb s komerčním poskytovatelem pro bezpečné odstranění neaktivního objektu ve vlastnictví ESA z oběžné dráhy nízké Země. ClearSpace byl vybrán z více než 12 kandidátů k provedení první vesmírné mise k odstranění předmětu z oběžné dráhy. Cílem mise je vyčistit vesmír a zároveň demonstrovat technologie potřebné pro budoucí komerční odstraňování odpadu. 

Doposud byly opuštěné a poškozené satelity na oběžné dráze ručně zachyceny a opraveny prostřednictvím misí vedených astronauty pomocí raketoplánu ISS – Mezinárodní vesmírné stanice.

ClearSpace-1 se zachycenou Vespou
ClearSpace-1 se zachycenou Vespou | Vizualizace: ESA

Jak bude čištění probíhat ?

Při první misi na vyčištění prostoru, se ClearSpace-1 setká s vyřazenou části rakety o hmotnosi asi 112 kg. Vyřazený objekt, přezdívaný Vespa (Vega Secondary Payload Adapter), pomohl vynést satelit v roce 2013. ESA tvrdí, že díky jeho konstrukci by byl dobrý pro vůbec první misi zachytávající vesmírný odpad, přičemž následné mise by měly zachytit náročnější objekty nebo dokonce několik objektů najednou.

ClearSpace-1 bude vypuštěn na nižší oběžnou dráhu 500 km za účelem uvedení do provozu a testů, než bude vynesen na cílovou oběžnou dráhu za účelem setkání a zachycení pomocí robotických ramen. ClearSpace-1 a zachycený objekt – v tomto případě Vespa budou poté deorbitovány, a následně obě shoří v atmosféře.

Jednotlivé kroky zachycení objektu | Ilustrace: theguardian

Zdroj: esa.int, dw.com

Sdílet