NASA vypustila satelit pro sledování stoupající hladiny moře

Družice Copernicus Sentinel-6 Michaela Freilicha byla vypuštěna na oběžnou dráhu kolem Země pomocí rakety Falcon 9 od společnosti SpaceX. Pomocí nejnovější radarové altimetrie je nový satelit nataven tak, aby poskytoval topografii oceánů a pokračoval v dlouhodobých záznamech měření výšky mořské hladiny.

  • Cílem družice Sentinel-6 je měřit výšku vodní hladiny na celé planetě.
  • Životnost družice je určená na minimálně 5,5 roku.
  • Společnost SpaceX uskutečnila letos již 22. start a překonala tak rekord z roku 2018

Družice byla na oběžnou dráhu dopravena necelou hodinu po startu a kontakt byl navázán na pozemní stanici na Aljašce v 19:49 SEČ. Pohybuje se v nadmořské výšce 1336 km ve sklonu 66°, hmotnost je 1191 kg (včetně 230 kg paliva) a životnost je určena na minimálně 5,5 roku.

Úspěšný start rakety Falcon 9 s družicí Sentinel-6

Mise

Vzhledem k tomu, že průměrná globální hladina moře stoupá v důsledku změny klimatu, je Copernicus Sentinel-6 další misí radarového výškoměru, která rozšíří měření výšky hladiny moře nejméně do roku 2030.

Vizualizace družice Sentinel-6
Satelit Sentinel-6 Michael Freilich | Foto: NASA

Hladiny oceánů a moří se stále zvedají

Během posledních tří desetiletí sloužily francouzsko-americké série misí Topex-Poseidon a Jason jako referenční mise a v kombinaci s dřívějšími satelity ESA ERS a Envisat, stejně jako s dnešními CryoSat a Copernicus Sentinel-3 ukázaly, jak hladina moře vzrostl každý rok v průměru o 3,2 mm. Ještě znepokojivější je, že toto tempo růstu se zrychlovalo. Za posledních několik let byla průměrná míra růstu 4,8 mm ročně.

Copernicus Sentinel-6 Michael Freilich brzy převezme štafetu a rozšíří tak sběr dat. Každý satelit nese radarový výškoměr, který funguje tak, že měří čas kdy se radarové impulsy dostanou na zemský povrch a zpět na satelit. V kombinaci s přesnými údaji o poloze satelitu poskytuje měření výšky mořské hladiny.

Copernicus Sentinel-6 v akci

Raketa Falcon 9

Stejně jako nedávný start Crew-1 i tentokrát se vše povedlo na jedničku. SpaceX si tak může zapsat další úspěch. Po dlouhé době Falcon-9 nepřistával na přistávací plošině OCISLY na mořské hladině, nýbrž na Vandenbergově letecké základně v kalifornii, kde přistání proběhlo na plošině LZ-4. Proběhl již 22. letošní start, čímž SpaceX překonalo rekordních 21 startů v roce 2018.

Start rakety Falcon 9
Falcon 9 čekající na start mise Copernicus Sentinel-6 Michael Freilich | Foto: NASA

Zdroj: space.com, esa.int, elonx.cz, nasa.com