SpaceX připravuje prototyp Starship SN8 na první let

Po dalším úspěšném testu motorů se Starship SN8 od společnosti SpaceX pokusí dosáhnout výšky 15 km. Elon Musk poté potvrdil, že statický zážeh byl úspěšný a let Starshipu je v plánu na příští týden – konkrétně 30. 11. Musk řekl, že vzhledem k obtížnosti tohoto testu dává pouze 33 % šanci že let bude úspěšný. 

Příští týden proběhne první let do výšky 15km. Cílem je otestovat 3 motorový vzestup kosmické lodi, vztlakové klapky, přechod z hlavních do vrchních nádrží a přistávací flip – tweetoval Musk v úterý večer asi 45 minut po provedení testu.

Společnosti SpaceX se zkrátka daří a to dokazuje i nedávný článek o misi Crew-1 kdy se povedlo vynést posádku 4 členů na mezinárodní stanici ISS.

Starship

Kosmická loď zvaná Starship představuje plně znovu použitelný dopravní systém navržený k přepravě posádky i nákladu na orbitu Země, na Měsíc, Mars a dále. Podle původních plánů se měl první testovací let uskutečnit už v roce 2020, nicméně v tomto roce došlo pouze ke 2 skokům do výšky 150 metrů. První orbitální let by měl proběhnout v roce 2021.

Vizualizace Starshipu
Vizualizace kosmické lodi Starship | Foto: Universe Today

Konečná verze kosmické lodi s názvem Super Heavy by měla mít 50 metrů na výšku, přičemž obě budou plně znovu použitelné. Obě tyto rakety budou poháněny novým motorem Raptor, který spaluje kapalný metan a kapalný kyslík. Starship bude mít šest motorů Raptor a Super Heavy motorů 30.

Prototyp Super Hlavy ještě nebyl vyroben. Ale SpaceX již zkonstruoval a otestoval řadu testovacích Starshipů, z nich tři již letěli. V létě roku 2019 letěl první prototyp Starhopper a letos prototypy SN5 a SN6. Všechny tři prototypy byly jednomotorové a dosáhly maximální výšky 150 metrů.

Starship Super Hlavy
Vizualizace Starship Super Heavy | Foto: Space Explorations Technologies Corp.

První prototyp ve výšce 15 km

SN8 poletí podstatně výš než dosavadní prototypy, a tak Muskovy obavy s úspěšností 33% tohoto letu jsou tak na místě – ačkoliv řekl že to nebude katastrofa, pokud vozidlo havaruje a shoří. Odlišný je také tím, že poletí se třemi motory Raptor, kuželem na špičce lodi a stabilizačními klapkami.

Test statického zážehu

Zdroje: space.com, engadget.com